אקנה

מהי בעצם אקנה?

אקנה היא אחת ממחלות העור הנפוצות ביותר בגיל ההתבגרות. היא נפוצה כמחלה הורמונלית גם בגילאים בוגרים יותר.
עם השנים חלה עליה חדה במספר המתמודדים עם המחלה בעיקר במדינות המערב. נתון חדש המשקף את שכיחות המחלה המצביע על כך שכ-85% מכלל האוכלוסיה בעולם המערבי סובלים או סבלו ממחלת האקנה.
האקנה נוצרת עקב ייצור יתר של חלב(שומן) בבלוטות הסבום, הנוצר מפעילות הורמונלית.
הצטברות של עודף תאי עור מתים על פני העור ובתוך הנקבוביות מקשה על ניקוז הסבום וגורמת להיווצרות של מצבורי שומן שסביבם מתפתחים חיידקים.
בתהליך תקין הסבון מופרש מהנקבוביות, נמס על פני העור ומסייע לשמור על לחות ומרקם חלק. כשהנקבובית נסתמת השומן לא מופרש ממנה ומתרכז בתוכה. מבחינה חיצונית הצטברות זאת של שומן יכולה להיראות בכל מיני צורות:

1.לעיתים השומן העודף הזה ותאי עור מתים מתבגשים למבנה לבן ורק – ראש לבן. 

2.אם הנקבוביות פתוחה בלי כיסוי עור היא נחשפת לאוויר ומתכהה ונוצר ראש שחור.

ואולם הצטברות השומן בנקבוביות מספרת גם תנאים נוחים להתפתחות של חיידקים. בסביבה זו משגשג סוג של חיידק הקרוי P.acne.
עם התרבות החיידק הזה מופיעים גירוי ודלקת המתבטאת בפצעים אדומים ונפוחים. אם לא מטפלים בפצעים אלו בזמן הם עלולים להשאיר אחריהם צלקות שמאוד קשה להיפטר מהן. 

אקנה בפנים
בדרך כלל תופעות של האקנה ("שחורים" ו"לבנים", חצ'קונים, מוגלות ואדמומיות) מופיעות בפנים ומאוד מטרידות בגלל חוסר אסתטיות  שהן גורמות וחוסר אפשרות להסתיר את זה.
הטיפול דורש קודם כל אבחון מדויק של העור והערכת מצב. וגם שיחה על הרגלי היגיינה, תזונה, חיים.
הטיפול מורכב מטיפולי מכון וטיפול ביתי ששניהם משלימים אחד את השני.
טיפול אצל הקוסמטיקאית מתמקד בניקוז עודפי חלב (סבום,השומן העורי), העלמת "שחורים" ו"לבנים", ליחוח והרגעת העור.

טיפול אקנה בפנים (90 דקות) -250 ש"ח
טיפול תורם לקבלת עור נקי, לח ורגוע. מונע היווצרות של מוקדי דלקת חדשים, מרגיע את העור.לקבלת תוצאות מיטביות חובה לשלב שימוש בתכשירים טיפוליים ביתיים שהומלצו ע"י הקוסמטיקאית.

אקנה בגב
לפעמים, אקנה מופיע לא רק בפנים, אלא גם באזורים אחרים כמו גב, כתפיים, חזה עליון, ישבן. באזורים אלה יש ריכוז גבוה יותר של בלוטות חלב שמייצרות שומן עורי ברמות גבוהות יותר. לכן, תופעות של אקנה עלולות להופיע גם בהם.
הטיפול הוא לא שונה מטיפול באקנה בפנים וכולל גם הרגעת העור, מתן לחות, ניקוז עודפי חלב.
וכמובן, דורש השלמה בטיפול בתכשירים ביתיים.

טיפול אקנה בגב* (120-150 דקות) -350 -400 ש"ח (לפי שטח האזור המטופל)

טיפול תורם לקבלת עור נקי, לח ורגוע. מונע היווצרות של מוקדי דלקת חדשים, מרגיע את העור.לקבלת תוצאות מיטביות חובה לשלב שימוש בתכשירים טיפוליים ביתיים שהומלצו ע"י הקוסמטיקאית.
הטיפול כולל: ניקוי יסודי, הסרת תאי עור מתים בעזרת פילינג, ריכוך והתפחה של העור,ניקוז עודפי חלב, חיטוי, מסכה מכווצת, לחות והרגעה.
* הטיפול מתייחס במידת הצורך גם לאזור הכתפיים, חזה, ישבן.

פתרונות נוספים לטיפול באקנה

לייזר- אחד הטיפולים החדישים ביותר שמציעים הרופאים הוא מכשיר לייזר המיועד לטיפול באקנה פעיל. הטיפול בלייזר נחקר ונבדק בשנים האחרונות ונמצא כטיפול היעיל גם לאקנה פעיל וגם לצלקות. המכשיר שולח פולסים של לייזר בעוצמה מספיק חזקה הפוגעת והורסת את הנגע ממנו מתפתחת מחלת האקנה כך שלא משנה באיזה מצב המחלה נמצאת נין לשפר את מצב העור בצורה משמעותית.

תרופות- לתרופות אניביוטיות אפקט יעיל לפצעי אקנה מודלקים וניתן לצלוח איתן מקרים של מחלת אקנה קלה יחסית.
תכשירים הורמונליים(גלולות למניעת הריון) הם פתרון הפועל להקטנת תהליך הפרשת החלב. הם כוללים אסטרוגניםם במינון גבוה או נוגדי אנדרוגנים.

פתרון מוכר אחר הוא תכשיר הראקוטן נגזרת ויטמין A, שנועד אף הוא להפחית את הפרשת החלב.התכשיר פעיל מאוד וברוב המקרים המטופלים משיגים החלמה מלאה מהאקנה, אך השימוש בו יכול להביא לתופעות לוואי המתבטאות ביובש קיצוני בעור ועלייה בשומני דם. התכשיר עלול לגרום למומים עובריים והוא אסור לשימוש בנשים הרות או מניקות.

ישנן שתי חומצות עיקריות שתיהן נגזרות של ויטמין A, המשמשות כתכשירי מריחה ומטרתן העיקרית היא שחרור פקקי חלב התקועים בתעלת זקיק השערה.

חומצה רטינואית המוכרת כרטין A משפרת ברוב המקריםאת מצה האקנה אך עלולה לגרום לגירוי, ליובש ולדלקת של העור.

אדפלן או בשמו המוכר אדפרין שפעולתו דומה לזו של החומצה הרטינואית אך מלווה בפחות גירוי לעור.

יש לגלות סבלנות בתהליכים המרפאים את מחלת האקנה.

טיפולים בתכשירים- כמעט כל קוסמטיקאית ומכון יופי מייחדים טיפול לאקנה, ברמות שונות של המחלה. כל טיפול כזה כולל בדרך כלל כמה שלבים. בניהם ניקוי עמוק, חיטוי של העור, ניקוז הנגעים ולאחר מכן מריחת משחות פעילות שנועדו לטפל בפצעונים ולייבש אותם. כולל הוראות להמשכת הטיפול במשחות בבית.חברות קוסמטיקה מייעדות סדרות של תכשירים המיועדים למטרה זו ואשר נמכרים רק באמצעות קוסמטיקאיות ,שעברו הכשרה לאבחון ולהתאמתם למטופלים.

מוזמנים להגיע אליי לאבחנה והתאמת הטיפול הנכון לסוג העור ודרגת האקנה. 

מעוניינים בטיפול?

צרו קשר והגיעו לאבחון העור שלכם והתאמתו לטיפול הנכון בשבילכם.