בשנים האחרונות עולה המודעות לקשר בין איכות הסביבה לפעילות האנושית והשפעת זיהום האוויר על בריאותינו. משבר קורונה הוכיח לנו את זה. כאשר בני האדם הסתגרו בבתים הטבע פרח : בעלי החיים פקדו את הערים, דגים ועופות המים חזרו לימים ואגמים וזיהום האוויר פחת משמעותית. אז איך פעילות של בני אדם ובמיוחד חיים בערים הגדולות משפיעים עלינו ועל העור שלנו? בקשר הזה של השפעת הסביבה החיצונית על הגנים שלנו עוסק תחום של ביולוגיה הנקרא אפיגנטיקה .

מחקרים בעולם שנעשו בשנים האחרונות מראים שזיהום האוויר הוא גורם מספר אחד במחלות והפרעות בגנים שלנו. בערפיח (smog) ישנם הרבה מיקרואורגניזמים פתוגניים – חיידקים, נגיפים, נבגים פטרייתיים שגורמים למחלות שונות. מזהמים כמו מתכות כבדות, גזים וחלקיקים לא רק נשארים על העור אלא גם חודרים לתאים ויוצרים רדיקלים חופשיים. מה שגורם להזדקנות מוקדמת של העור ופיגמנטציה. חדירת המזהמים לעור גורמת גם ליותר תופעות דלקתיות, רגישויות למזון ותכשירים קוסמטיים, אסתמה של העור. תושבי ערים הגדולות יותר נוטים לפתח אקנה ולא רק בגיל ההתבגרות. ובכלל, יש נטייה לעורות לא מאוזנים, מיובשים ורגישים יותר.

אז מה עושים?

מנקים את העור והשיער עם תכשירי ניקוי עדינים ואיכותיים המכילים "אנטי פולושן" (anti-polution) – חומרים שדוחים ולוקדים את המזהמים. המרכיבים הפעילים עם תכונות אלה :

שוטפים היטב במים (כ-10% מתכשירי ניקוי נשארים על העור ועלולים לגרום לרגישויות).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

18 − fourteen =